Jaką żarówkę wybrać?!
Jak wybrać żarówki LED? Jakie najlepsze? Czy warto?
Gdy zwykłe żarówki wolframowe odchodzą już w niepamięć, szuka się wciąż lepszych, doskonalszych i przede wszystkim bardziej energooszczędnych sposobów na oświetlenie mieszkania. Coraz większą popularnością cieszą się żarówki LED (choć nie jest to poprawne nazewnictwo), które jeszcze nie tak dawno były jedynie elementem dekoracyjnym lub uzupełniającym główne źródło światła. Dziś ceny lamp LED spadły, dzięki czemu są powszechniej stosowane w domach.
Żarówki, czy raczej lampy LED, zbudowane są z małych diod elektroluminescencyjnych umieszczonych w specjalnej oprawie pozwalającą zamontować je w miejscach, gdzie uprzednio znajdowały się tradycyjne żarówki. Największy kłopot, oprócz wysokiej ceny, stanowi ilość emitowanego światła. Jednak producenci coraz lepiej radzą sobie z tym problemem, oferując wydajniejsze rozwiązania. Czym jednak kierować się przy wyborze żarówek LED, by zakup okazał się trafny i przyniósł wymierne korzyści?
Żarówki LED - moc a ilość emitowanego światła
Zaczynamy od kwestii najważniejszej, która jest najbardziej kłopotliwa dla osób niedoświadczonych i niemających dostatecznej wiedzy na temat omawianych produktów. Kierowanie się mocą podaną na opakowaniu nie pozwala bowiem dobrać właściwie żarówek LED.
Prawda jest taka, że tego typu oświetlenie jest najbardziej energooszczędne z dostępnych obecnie na rynku. Żarówki LED-owe pobierają niewiele prądu, przez co można spotkać się z lampami np. 7-10 W. I tu pojawia się problem – jak znaleźć odpowiednik tradycyjnej żarówki? W tym przypadku należy kierować się zarówno deklaracjami producentów, jak i zaleceniami przygotowanymi przez Unię Europejską.
W celu uniknięcia błędów, warto przy zakupie posłużyć się poniższą tabelą, w której została podana wielkość strumienia światła przewidzianego dla odpowiednika tradycyjnej żarówki o określonej mocy. I to właśnie parametrem podanym w lumenach powinniśmy kierować się podczas zakupu żarówek LED.
Moc żarówki a wielkość światła
Żarówki LED – najważniejsze parametry
Skoro wiemy już, w jaki sposób dobierać moc oraz wielkość strumienia światła, pora przejść do pozostałych kwestii, które również mają ogromne znaczenie.
Kąt świecenia. Żarówki wolframowe emitowały światło dookólnie, dzięki czemu oświetlone było całe pomieszczenie. Jednocześnie światło było rozproszone, co wymuszało konieczność kupowania żarówek o dużej mocy. Szerokim kątem charakteryzują się również diody LED typu SMD. I w ich przypadku światło będzie rozproszone, a tym samym może zaistnieć konieczność zainstalowania kilku lamp LED. Mocowanie. Przed rozpoczęciem poszukiwań konieczne jest rozpoznanie rodzaju gwintu, gdyż to od niego zależy, jakiego rodzaju diod należy szukać. Kupno zbyt szerokiego lub wąskiego gwintu może skutkować brakiem możliwości założenia oświetlenia LED-owego. Barwa światła. Podawana przez producentów wartość wyrażana jest w Kelvinach. Im wyższa wartość, tym zimniejsze światło jest emitowane. Dla porównania, barwa światła słońca wynosi około 6500 K, zwykłych żarówek 2500-2700K, a w przypadku LED-ów wszystko zależy od modelu, jednak rzadko jest mniejsza niż 3000 K. Do zimniejszego światła należy się przyzwyczaić i niestety duża część osób czuje pewnego rodzaju dyskomfort po zmianie typu oświetlenia. Chłodzenie. Wbrew deklaracjom producentów, diody LED wydzielają dużo ciepła, a tym samym nagrzewają się. Dlatego też warto wybierać takie żarówki, które mają zamontowane odpowiednie chłodzenie np. radiatory. Jest to szczególnie istotne w przypadku LED-ów montowanych urządzeniach podręcznych np. lampkach nocnych. Żywotność. Przy porównywaniu konkretnych modeli diod LED, warto zwrócić uwagę na deklarowaną przez producenta żywotność podawaną w godzinach. Określa ona czas, po jakim wydajność żarówki zaczyna spadać. Oczywiście, im wartość jest wyższa, tym lepiej.Diody LED – jakie zastosowanie?
Żarówki LED, ze względu na relatywnie wysoką cenę, a przy tym mniejszą ilość emitowanego światła, można podzielić na kilka kategorii:
LED-y jako światło główne– są to droższe produkty, w których wykorzystuje się diody PowerLED, dające wysoki poziom emitowanego światła, LED-y jako światło pomocnicze– mogą stanowić uzupełnienie popularnych świetlówek lub halogenów. Rozjaśniają niedoświetlony obszar pomieszczenia, LED-y jako światło podświetlające/dekoracyjne– mogą doświetlać obraz, ramy, półki czy blat w kuchni. Charakteryzują się niewielką ilością emitowanego światła, nienadającego się do pracy wzrokowej. Niektóre z żarówek mogą zmieniać dynamicznie barwy, co dodatkowo pozwala na uzyskanie ciekawego efektu w mieszkaniu.Do pomieszczeń typu salon czy sypialnia najlepiej wybierać diody LED o niższej temperaturze barwowej. W przypadku miejsca pracy, jak biuro czy kuchnia, może być emitowane światło o zimnej barwie, co nie wpłynie negatywnie na odpoczynek i relaks.
Zalety i wady oświetlenia LED
Przed podjęciem decyzji o zakupie omawianych produktów, wartom zastanowić się, czy będą one w ogóle nam potrzebne. Kwestię tę pomoże rozwikłać poniższa tabela.
ZALETY
energooszczędność – w porównaniu z halogenami, świetlówkami oraz żarówkami pobierają najmniej prądu wydzielają mniej ciepła – mniej się nagrzewają niż pozostałe rozwiązania charakteryzują się najdłuższą żywotnościąWADY
drogie w porównaniu do innych rozwiązań w sprzedaży znajduje się wiele produktów wątpliwej jakości, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich specyfikacje techniczne podatne na przepięciaŻarówki LED a świetlówka
Najważniejszą różnicą pomiędzy diodami LED a świetlówkami są materiały, z jakich zostały wykonane. Świetlówki zawierają w środku szkodliwą dla zdrowia rtęć, z kolei diody zbudowane są w pełni bezpiecznych materiałów.
Ponadto świetlówek nie można wyrzucać bezpośrednio do kosza, a maksymalną ilość światła emitują dopiero po rozgrzaniu, co oczywiście ma spory wpływ na komfort ich wykorzystania.
Żarówki LED a halogeny
Halogeny pobierają więcej prądu od świetlówek, a do tego charakteryzują się niższą trwałością. Ich niezaprzeczalnymi zaletami są jednak: niższy koszt zakupu oraz możliwość zastosowania efektu ściemniania.
Podczas kupowania diod LED, konsumenci często popełniają błędy, które skutkują doborem nieodpowiednich produktów. Jednym z nich jest kupowanie tanich żarówek LED nieznanych firm. Niestety, w przypadku oświetlenia LED konieczne jest wydanie kilkudziesięciu złotych. Oszczędności przy zakupie zemszczą się częstszymi wymianami oraz słabą skutecznością żarówki.
Drugim błędem jest natomiast przywiązywanie dużej wagi do mocy wyrażanej w watach. Aby wybrać właściwą tradycyjną żarówkę (dającą wystarczająco dużo światła), brało się pod uwagę jeden parametr – moc podawaną w watach. W przypadku oświetlenia LED najważniejsza jest informacja określająca, jak dużo światła emituje lampa (ile lumenów) przy określonym poborze mocy.
Inteligentne żarówki LED sterowane smartfonem
Żarówka może już nie tylko świecić. Coraz więcej osób decyduje się na tworzenie inteligentnych systemów oświetleniowych, którymi można sterować za pomocą aplikacji na smartfony. Producenci żarówek LED oferują coraz ciekawsze rozwiązania dla miłośników nowinek tego typu.
Jak działają żarówki ze sterowaniem przez aplikację? Kilka dostępnych w sprzedaży wariantów inteligentnych żarówek oferuje całkiem ciekawe możliwości. Produkty te są wyposażone we wbudowany moduł Wi-Fi, który pozwala na zdalny dostęp do nich z poziomu odpowiedniej aplikacji. Sterowanie smartfonem pozwala na:
zmianę koloru oświetlenia, zmianę poziomu natężenia światła, regulację oświetlenia pulsującego (np. w rytm muzyki).Warto wiedzieć!
Kolorowe żarówki LED z regulacją barw pozwalają na zastosowanie milionów kombinacji. Wewnątrz żarówek znajduje się kilka diod świetlnych, ale zastosowany system umożliwia mieszanie ich odcieni (niemal jak w programie graficznym) i uzyskiwanie dowolnych kolorów światła.
Prawdziwą rewolucją w domowym oświetleniu okazują się nie tyle pojedyncze żarówki, którymi można sterować, ale całe systemy świetlne, zarządzane przez zaawansowane aplikacje. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, wśród nich wyróżniają się systemy Osram Lightify oraz Philips Hue.
Systemy te pozwalają na dopasowanie parametrów oświetlenia za pomocą urządzeń mobilnych. Nie są to rozwiązania na każdą kieszeń, ale jest to pewnego rodzaju nowinka na rynku, która w miarę upływu czasu może stać się rozwiązaniem powszechnym i tańszym.
Oczywiście zarówno Osram Lightify, jak również Philips Hue to systemy, które pozwalają sterować jedynie specjalnymi żarówkami. Aby cieszyć się tą nowoczesną funkcjonalnością, należy nabyć zestaw startowy, na który składają się żarówki oraz bramka dostępu (w przypadku Osram Lightify), do której można podłączyć do 50 źródeł światła!
Możliwości inteligentnych żarówek i systemów oświetleniowych są ogromne. Zmiana natężenia, barwy, włączanie i wyłączanie światła bez choćby zbliżania się do tradycyjnego włącznika to duża wygoda, jednak już od lat można było uzyskać podobne efekty za pomocą sprawnie wykonanej instalacji elektrycznej. W jakich sytuacjach warto inwestować w nowinkę, jaką są inteligentne żarówki LED?
Jeśli w domu nie przewidziano inteligentnej instalacji na etapie budowy lub generalnego remontu, jedynym sposobem na uzyskanie opcji sterowania światłem za pomocą aplikacji będzie właśnie zastosowanie inteligentnych żarówek. Jeśli zależy nam na szybkich zmianach, bez ingerencji w instalację. Jeśli najważniejsza jest prostota zastosowania i natychmiastowa gotowość do użycia.Żarówki LED – najczęściej zadawane pytania
Na koniec postanowiliśmy przyjrzeć się kwestią, które najczęściej są poruszane w komentarzach oraz we wszelkich rozmowach, które są prowadzone w sieci i dotyczą oświetlenia LED.
Czy żarówki LED są szkodliwe? Na tę chwilę nie ma jednoznacznych badań, które potwierdziłby szkodliwość technologii LED. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że diody emitujące punktowe światło, nakierowane prosto w oczy mogą uszkodzić wzrok. Czy żarówki LED nagrzewają się? Producenci deklarują, że żarówki LED nie nagrzewają się. Co prawda są chłodniejsze niż inne stosowane rozwiązania, jednak te najmocniejsze wymagają dodatkowego odprowadzenia ciepła np. poprzez radiator. Czy zakup żarówek LED jest opłacalny? Wszystko zależy od sposobu użytkowania. Ze względu na wysoki koszt początkowy, lampy LED warto kupować do pomieszczeń, w których światło pali się codziennie około 4 godzin. Wtedy też zakup zwróci się dość szybko. Nie opłaca się natomiast kupować LED-ów do lampek wykorzystywanych raz w tygodniu przez niewielką ilość czasu. Czy żarówki LED są energooszczędne? Zdecydowanie tak. Z dostępnych obecnie rodzajów oświetlenia pobierają najmniej prądu na poziomie kilku, kilkunastu Wat. Czy żarówki LED można ściemniać? Wokół ściemniania diod LED narosło wiele mitów, nie mających wiele wspólnego z rzeczywistością. Diody LED muszą być zawsze zasilane stałym i niskim napięciem o wartości 2-4 V. Mogą być podłączone bezpośrednio z sieci 230 V, jednak wymaga to użycia wysokiej jakości zasilacza. Dlatego też tradycyjny ściemniacz nie może zostać wykorzystany. Próba obniżenia napięcia spowoduje, że zasilacz odczyta to jako zakłócenie, a tym samym dioda LED otrzyma od zasilacza i tak nominalne napięcie.Aby możliwe było ściemnianie LED-ów konieczne jest zastosowanie wbudowanej elektroniki, która będzie odpowiadać za przetwarzanie napięcia i odpowiednie jego modyfikowanie.
Najpopularniejsi z producentów żarówek LED to m.in. Osram, Whitenergy, Abilite, Activejet, Hama, Philips, ART., TB Energy, Samsung. Każdy z opisanych producentów ma w ofercie zarówno lepsze jak i gorsze lampy LED.
Dodaj komentarz